Turistická chata Brian756 57 Horní Bečva 073/074

Letní

Čas letní dovolené lze aktivně využít a strávit ve zdravém prostředí v okolí naší turistické chaty. Vzít horské kolo a vyjet do přírody, která je zde opravdu krásná a nabízí všechny možné terény, je nezapomenutelné, jak pro náročné cyklisty, tak i pro méně výkoné jezdce. To vše lze samozřejmě absolvovat také pro člověka nejpřirozenějším pohybem, a to formou pěší turistiky, dále nordic walkingem s hůlkami v rukách, zvlášť v poslední době velmi oblíbeným ( mnoho turistů tomuto způsobu chůze dává přednost), ale i samotným během.  V Horní Bečvě, od naší turistické chaty ve vzdálenosti 10 min. chůze je vybudovaná nová cyklostezka, začínající pod hrází přehrady a vedoucí podél toku Rožnovské Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm (cca 15 km) a dále navazující na síť cyklostezek vedoucích např.do Vsetína, do Přerova aj. Je stále více využívána cyklisty, pěšími a potkáváte zde i inline bruslaře.

Kam pěšky do okolí:

Rekreační nenáročné vycházky kolem vodní nádrže Horní Bečva ( dokončená v roce 1944 má zemí sypanou hráz 18m vysokou a 250 m dlouhou, plocha 15 ha ) je možné spojit s koupáním. Rybáři zde mívají štěstí a chytí kapra, pstruha, lína, amura aj.

Benešky:

855 m.n.m  pro Valašsko typická částečně zalesněná část hřbetu Vsetínských vrchů s odpočinkovým altánkem pro turisty.

Třeštík:

855 m.n.m horské sedlo, turistická lokalita, nad rozhledna Súkenická v sezoně veřejnosti denně otevřena, mimo sezonu klíč k vyzvednutí v hotelu Súkenická.

Vysoká:

1024 m.n.m nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů, na svazích prameny Rožnovské a Vsetínské Bečvy a Bílé. Z částečně odkáceného vrcholu výhled na Nízké Tatry.

Martiňák:

829 m.n.m horský uzel a sedlo s tradicemi turistiky známá turistická chata. Pamětní desky na partyzánský odboj v Beskydech.

Soláň:

861 m.n.m významný vrchol v hřbetu Vsetínských vrchů, centrum sportu a turistiky. Výlet lze prodloužit do Velkých Karlovic.

Radhošť:

1129 m.n.m jedna z nejznámějších hor Beskyd s nádhernými výhledy. Údajné kultovní místo starých Slovanů s uctíváním boha Radegasta. Dominantou vrcholu je dřevěná poutní kaple sv.Cyrila a Metoděje u kaple se nachází kříž a sousoší sv.Cyrila a Metoděje. 2 km východně je umístěna socha boha Radegasta.

Pustevny:

nejvýznamější horské středisko v Beskydech, nazvané podle poustevníků. Turistické objekty zde byly stavěny Pohorskou jednotou Radhošť již od roku 1891 ( Pustevna), následovaly Šumná (1894), Maměnka (1898), Libušín (1898) a Tanečnica (1926). Jsou zde krásné rozhledy z altánku Cyrilka. Na Pustevnách končí sedačková lanovka z Ráztoky na Frenštátské straně. Je zde jedna z největších stezek v korunách stromů v naší republice.

Lysá hora:

1323 m.n.m nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, vrchol je zvýrazněný telekomunikační věží. Na vrcholu je služebna Horské služby a meteorologická stanice. Pod Lysou horou v obci Ostravice můžete s dětmi, ale i sami navštívit Ráj dřevěných soch.

 

 

 

Nikdo by samozřejmě neměl zapomenout navštívit proslulý Rožnovský skanzen a s ním i Rožnov pod Radhoštěm, kde centrum je 10 minut chůze od skanzenu. Navštívit městskou plovárnu nebo krytý bazén, lanové centrum, Jurkovičovu rozhlednu aj.  Akce na celý den.

 

Také můžete jet autem na známé zdejší hrady, jako jsou: Hukvaldy, Starý Jičín, Helfštýn, Štramberk a třeba i na poutní místo Svatý Hostýn od něj nedaleko zříceninu hradu Lukov a do obce Rymice u Holešova se skanzenem lidových staveb (např.: tvrz, větrný mlýn atd.).

 

ZOO zahrady.  Olomouc. Ostrava. Lešná u Zlína.

 

Při nepříznivém počasí a zájmu např. o techniku je ideální návštěva muzea Tatry Kopřivnice s expozicemi techniky našich konstruktérů a vzpomenout na slavnou historii značky Tatra. Nebo také Hornické muzeum v Ostravě. Zde v Ostravě třeba ještě navštívit největší nákupní centrum Nová Karolína a zajít si do kina a koupit něco na památku z dovolené. Dále je možno navštívit solnou jeskyni na Hotelu Cherry, Pivní lázně v Rožnově pod Radhoštěm, nebo v Teplicích nad Bečvou Zbrašovské aragonitové jeskyně.Autem je možno udělat celodení výlet do okolí Opavy a zde navštívit zámky např.: Hradec nad Moravicí, Raduň nebo Kravaře a při lepším počasí zříceninu hradu Vikštejn u obce Vítkov. Nebo se zajet podívat do Kroměříže na věhlasný zámek a jeho zahrady. U Nového Jičína navštívit ve stejnojmené obci zámek Kunín. Zajímavý je i zámek Vizovice nedaleko Vsetína.

 

V horkých letních dnech se může každý koupat v našem oválném  nadzemním bazénu od f. Mountfield, nebo si zajít zaplavat do nedaleké přehrady ( cca.10 min. chůze) a nebo jet do Rožnova pod Radhoštěm nebo také do Frenštátu pod Radhoštěm na plovárnu. A nebo se jen opalovat a občas se zajít schladit do naší restaurace točenou Plzní, Zubrem či Radegastem.

 

RYBY - vodní nádrž Horní Bečva.  Krátkodobé povolenky je možno zakoupit v objektu místní lékárny na hlavní cestě ve vesnici a to v pracovních dnech od 8.00 hod. do 15.30 hod.Mimo tuto dobu pouze po předchozí telefonické dohodě s panem Jiřím Holzerem tel.: 725 667 446       odkaz: www.crs-roznov.cz 

 

CYKLISTIKA.  Servis: Kolotechna.com   V obci naproti kostelu, přes hlavní cestu. Pan Hynek Bártek kolotechnik. Kontakt na telefon: 739 474 618      bartek@kolotechna.com

 

 

Protože se Horní Bečva nachází nedaleko bývalého hraničního přechodu Makov mezi Českou a Slovenskou republikou ( cca 5 km ) je možno navštívit naše sousedy a uspořádat turistické výpravy na některé zde uvedené hrady, které v minulosti chránily kupeckou cestu vedoucí kolem Váhu.

 

 

                                           SLOVENSKO - POVÁŽSKÉ STRÁŽNÍ HRADY

POVÁŽSKÝ HRAD

Volně přístupná zřícenina bývalého královského hradu z doby okolo r. 1300 se nachází na strmém vrchu na pravém břehu Váhu.Dodnes se z části zachovali stěny paláce, věží a opevnění.

 

 LIETAVSKY HRAD

Rozsáhlá zřícenina druhého největšího slovenského hradu dominující výraznému skalnatému vrcholu Cibuľník (633 m) v severovýchodní části Súľovských vrchů.Zřícenina je nejsnáze přístupná z obce Lietava, místní část Majerovec, odkud lze snadno po modré turistické značce hrad zdolat. Naskýtají se odsud i nejkrásnější výhledy na hrad.
Hrad je celoročně volně přístupný, avšak s varováním na zvýšené riziko nebezpečí pádu. Opravdu překvapí každého svou mohutností. Již cesta na něj je velký zážitek a především krásná turistická procházka.

 

SUĽOVSKY HRAD

Suĺovský hrad se nachází přibližně mezi obcemi Jablonové a Suĺov a je součástí přírodní rezervace Suĺovské skály, která byla vyhlášená v roce 1973 a má rozlohu 543 ha. Zbytky hradu jsou vzhledem k jeho původní rozloze poměrně skromné, přesto je místo návštěvnicky velmi zajímavé.

 

HRIČOVSKÝ HRAD

Velmi zajímavé zříceniny hradu Hričov leží na výrazném skalním vrchu, v severním konci chráněné oblasti Suľovských skal, asi 1 km jižně od obce Hričovské Podhradie.Hričov je sám o sobě velmi hezký hrad a díky své poloze v malebných Suľovských skalách a dalekému rozhledu rozhodně stojí za návštěvu. Určitě je dobré ji spojit s neméně zajímavým, i když poměrně méně zachovalým Suľovským hradem, nacházejícím se asi 5 km po červené jihozápadním směrem 

STARHRAD

Poměrně rychle se ztrácející zřícenina Starého hradu stojí přímo nad pravým břehem Váhu, nad hlavní silnicí mezi Žilinou a Martinem, vzdušnou čarou jen 2 km východně od hradu Strečno.Strarý hrad určitě stojí za návštěvu, ale je potřeba upozornit, že především v zimních měsících je nutné dbát velké opatrnosti. Opravdu velmi úzká pěšinka vedoucí jádrem nabízí občas méně než málo místa i jednomu člověku, když především po jižní straně není už nic než skalnatý sráz k řece… pohled na stáčející se Váh je však odtud velmi hezký.

STREČNO

Slovenská národní kulturní památka-hrad Strečno-velkolepá zřícenina kdysi jednoho z nejvýznamnějších slovenských (hornouherských) hradů na vysoké kolmé skále nad levým břehem Váhu poblíže stejnojmenné obce. Hrad se nachází na začátku velmi úzké soutěsky, tzv. Strečnianského prielomu, kterou zde masívem Malé Fatry vytvořila dravá řeka Váh. Strečno je jediný z uvedených hradů s průvodcem a s placeným vstupem.

© Copyright 2004-2024 - CMS Made Simple
This site is powered by CMS Made Simple version 1.11.7